Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Mahmud Ahmedinejad Kimdir Hayatı

Anasayfa > Biyografi > Mahmud Ahmedinejad Kimdir Hayatı

Mahmud Ahmedinejad Kimdir Hayatı

Mahmud Ahmedinejad Kimdir Hayatı

Mahmud Ahmedinejad Kimdir Hayatı

Tahsilini de bu üniversitede yapmıştır. Tahran’a 400 km uzaklıktaki Erdebil Eyaleti’nin valilik makamına atanmış aynı zamanda Tahran’daki İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden verilen PhD diploması, doktora ve valiliğin yanında yaptığı öğretim üyeliği görevine karşı profesör unvanı bulunmaktadır.
Cumhurbaşkanı seçilmeden önceki dönemde, (3 Mayıs 2003 ile 28 Haziran 2005 arasında) Tahran belediye başkanlığı yapmıştır. Mesleği inşaat mühendisliğidir.
24 Haziran 2005 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda seçilmiş, 3 Ağustos 2005’de art arda 8 yıllık cumhurbaşkanlığı süresini doldurduğu için makamından çekilen Muhammed Hatemi ‘nin yerine cumhurbaşkanlığına başlamıştır.
Siyasi güç zeminini İran inşaat sektörünün lobi kuruluşu olan İslami İran İnşaatçılar İttifakı’ndan (Abadgaran) aldığı kabul edilmektedir. Abadgaran, İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda iki aday arasında (Ahmedinecad ve Muhammed Bager Galibaf) bölünmüş, ikinci turda Ahmedinecad’ın arkasında toplanmıştır.
Böylece, 1000 kadar adayın İran Anayasa Muhafızları Konseyi tarafından elenmesinden sonra ilk tura katılabilen 7 aday arasında en fazla oyu almış bulunan (Ahmedinecad ilk turda % 19.48 oranında oy almıştı) eski (Hatemi’den önceki) cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ‘ye karşı ikinci turda teke tek yarışarak oyların % 61.69’unu elde etmiştir.
Muhalifleri seçime hile karıştığı ithamlarını dile getirmişlerdir. İkinci tura İran’lı seçmenlerin % 59’u katılmıştır.
Kuzey İran’da, Tahran Eyaleti’ne doğudan komşu olan Semnan Eyaleti’nin Garmsar kenti yakınındaki Aradan köyünde bir nalbantın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.
1976 yılında ülke genelinde yapılan üniversite giriş sınavında 132’nci olarak İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin inşaat mühendisliği bölümüne girmiştir.
Tahran Belediye Başkanlığı’ndan önce İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktaydı.

Etiketler :
Ekleyen : - Tarih: 19 Nisan 2017 - 21:34 - Okunma Sayısı : 16 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Aşağıdan Yusuf Paşam Geliyor

Aşağıdan Yusuf Paşam GeliyorNazlimcafe.Net Sohbet Siteleri

Sohbet Odalarındaki DurumlarNazlimcafe.Net Sohbet Siteleri

Yufka Tatlısı Tarifi

Yufka Tatlısı TarifiNazlimcafe.Net Sohbet Siteleri

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız